Proces galwanizacji polega na powlekaniu powierzchni różnego rodzaju powłokami metalicznymi. Jest to między innymi niklowanie, chromowanie i złocenie. Zaawansowany technologicznie proces wykorzystuje wiele sprzętów i akcesoriów, które są niezbędne do jego przeprowadzenia. Profesjonalne wyposażenie galwanizerni wspomaga wykonywane czynności i umożliwia dopasowanie efektów do konkretnych oczekiwań.
Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia galwanizerni?
Proces galwanizacji dzieli się na kilka etapów, w trakcie których wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia. Podstawą w przypadku specjalistycznego zakładu są między innymi wirówki galwaniczne, urządzenia filtrujące, czy dozowniki materiału, z którego powstaje powłoka. Oprócz tego ważnych jest szereg dodatkowych sprzętów:
-
pompy,
-
grzałki,
-
agregaty bębnowe,
-
wanny i zbiorniki galwaniczne,
-
cylindry,
-
kielichy,
-
pryzmy i kontakty,
-
różnego rodzaju czujniki – np. mierzące temperaturę.
– Zakład produkcyjny zajmujący się profesjonalną galwanizacją powinien być odpowiednio wyposażony w nowoczesne linie galwaniczne. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu daje zdecydowanie większe możliwości i wpływa na sprawność wszelkich procesów, a tym samym możliwość realizacji większej ilości zleceń i znacznie wyższe zyski – zauważa specjalista z firmy MATUSEWICZ Budowa Maszyn S.A.
Profesjonalna wirówka galwaniczna – gwarancja dobrego efektu
Jednym z bardzo ważnych etapów całego procesu galwanizacji jest suszenie powstałych na powierzchni powłok. Odbywa się ono dzięki zastosowaniu specjalnych urządzeń, którymi są wirówki galwaniczne. Te powinny charakteryzować się dużą siłą odśrodkową, jaka uzyskiwana jest w bębnie maszyny. Wówczas następuje odwirowanie nadmiaru cieczy. Kolejnym etapem jest suszenie możliwe dzięki zastosowaniu grzałek.
Nowoczesne wirówki galwaniczne posiadają także dodatkowe funkcje. Jest to między innymi możliwość lakierowania powierzchni. Dzięki temu otrzymuje się kompleksowo zabezpieczony materiał.
Duża linia galwaniczna czy sprzęt kompaktowy?
Rozbudowane i zaawansowane technologiczne linie służące do galwanizacji wykorzystywane są w dużych przedsiębiorstwach, które świadczą tego typu usługi na szeroką skalę. Istnieją jednak kompaktowe urządzenia, które pozwalają na przeprowadzenie kompleksowego procesu. Są one stosowane w tych firmach, gdzie konieczne jest niklowanie, chromowanie, czy złocenie na mniejszą skalę. W skład wyposażenia zakładowej galwanizerni wchodzą między innymi sprzęty do obróbki, polerowania, pokrywania powierzchni warstwą metaliczną, czy jej suszenia.
Niezależnie od tego, czy sprzęt przeznaczony jest do profesjonalnego, dużego zakładu galwanizacyjnego, czy do niewielkiej firmy – powinien wyróżniać się odpowiednią jakością oraz precyzją wykonania. Właśnie na te kwestie warto zwrócić uwagę, kompletując wyposażenie. Jest to gwarancja możliwości eksploatacji maszyn przez długi czas – bez obawy o niespodziewane usterki.