Dzięki galwanizowaniu metali możemy nadać im nowe właściwości. W zależności od tego, do czego używany będzie dany przedmiot, dobiera się odpowiedni metal do wykonania powłoki. Jeśli chcemy, by był on wyjątkowo trwały, cynuje się go. Gdy chcemy, by miał wyjątkowe właściwości antykorozyjne i pięknie błyszczał – chromujemy. Metale miedziowane świetnie za to przewodzą prąd i stosowane są w elektronice, elektryce i telekomunikacji. A powłoki srebrne znalazły szerokie zastosowanie jako warstwa dekoracyjno-ochronna.Dlatego w procesach, które realizuje linia galwaniczna występuje między innymi proces srebrzenia metali.
Wyjątkowe właściwości srebra
Czyste srebro ma największą zdolność odbijania światła dziennego, zwłaszcza, gdy jest wypolerowane. Dlatego też tak świetnie prezentuje się na biżuterii. Mało osób wie jednak o tym, że świetnie przewodzi prąd elektryczny i ciepło. Metale posrebrzane mają wysoką odporność na ścieralność. Są także wyjątkowo odporne na korozję w roztworach niezawierających substancji utleniających. Srebro ma jednak jedną wadę – jest dość drogie. Dlatego najczęściej stosuje się je, jako finalną warstwę po położeniu kilku powłok z tańszych metali. Dodatkowo srebro trzyma się mocniej na niektórych z nich. Zazwyczaj na dany element najpierw w procesie nakłada się miedź i nikiel, a dopiero potem rozpoczyna posrebrzanie.
Do czego potrzebne jest posrebrzanie?
Posrebrzanie większości ludzi kojarzy się z jubilerstwem. I jest to słuszny tok myślenia. Jak już wcześniej było wspomniane, srebro pięknie odbija światło, dzięki czemu nadaje wyjątkowe walory estetyczne kolczykom, pierścionkom czy naszyjnikom. Co ważne, srebro posiada też duże właściwości antybakteryjne, dlatego też srebrne kolczyki można zakładać nawet na świeżo przekłute dziurki w uszach. Jednak unikatowy połysk srebra przyczynił się do tego, że pokrywa się nim różne przedmioty codziennego użytku, takie jak sztućce. Posrebrzanie jest też często usługą wykonywaną dla instytucji zajmujących się restaurowaniem kościołów, zabytków i dzieł sztuki. Gruba powłokę srebra stosuje się również do celów technicznych np. do nakładania grubych powłok na specjalne rodzaje łożysk.